Diamantový nováčik Coderama: Od trojčlenného tímu k prosperujúcej firme so 70+ projektami | Coderama
Remote / Rotácie na projektoch / Refferal bonus 2000€ / Work&Travel.
Získaj odhad platu

Vieme, že ak si najlepší, môžeš pracovať pre kohokoľvek.

Preto ti ponúkame okrem skvelých BENEFITOV aj adekvátne platové ohodnotenie. Vyplň náš dotazník a my ti na základe tvojich skúseností vypracujeme odhad tvojej budúcej výplaty v CODERAMA.

Napíšte nám:

Späť

Forbes: Diamantový nováčik Coderama. Z tímu troch ľudí je dnes prosperujúca firma so 70 projektami

Alexandra Gálfyová |18.11.2024

Začínali v roku 2006 ako malá rodinná firma s programátormi, ktorí sa dali spočítať na prstoch jednej ruky, dnes spolupracujú s viac ako stopäťdesiatimi IT odborníkmi z rôznych európskych krajín a majú kancelárie v šiestich slovenských mestách.

S tržbami vo výške 10,2 milióna eur a čistým ziskom na úrovni 1,6 milióna za rok 2023 v súčasnosti patrí spoločnosť Coderama k najúspešnejším firmám v oblasti IT outsourcingu na Slovensku. Najnovšie sa zaradili aj do výberu dvanástich najzdravšie rastúcich spoločností Diamanty slovenského biznisu 2024, ktorý už po šestnásty raz organizuje spoločnosť Enterprise Investors.

"Jeden manažér v DXC ma raz oslovil a spýtal sa ma: ‚Maťo, máš nejakých ľudí? Teraz je ten čas. A tak som zostavil tím troch ľudí na konkrétny projekt a začali sme pre nich robiť. Dodali sme ho celý." – Matej Štafurik, zakladateľ spoločnosti Coderama

Z pohľadu majetkovej štruktúry ide o čisto slovenskú spoločnosť so ziskovým hospodárením a nezaťaženú úvermi, pričom klientov má hlavne na Slovensku a v Česku. S niektorými z nich pritom spolupracujú už od vzniku firmy. Najnovšie založili v Mníchove joint venture s rakúskym partnerom, s ktorým plánujú expandovať na západné trhy a aktívnejšie sa uchádzať o zákazky najmä na nemeckom trhu a v krajinách Beneluxu.

Tento rok okrem toho realizovali akvizíciu menšej IT outsourcingovej spoločnosti a rozširovať týmto spôsobom sa chcú aj naďalej. Ich ambícia?

„Chceme byť najlepší v poskytovaní IT outsourcingu a bodyshop leasingu (prenájmu tímov, pozn. red.) na Slovensku, a to nielen pre našich aktuálnych klientov. Chceme byť najlepší a najserióznejší partner aj pre programátorov, ktorí s nami spolupracujú,“ hovorí Matej Facuna, CEO spoločnosti Coderama.

Hub pre programátorov

Firmu v roku 2006 zakladal programátor Matej Štafurik, zaregistroval ju pod menom SIGP. O niekoľko rokov neskôr sa k nemu pridal ďalší programátor Daniel Beke, ktorý sa následne stal spolumajiteľom spoločnosti. V roku 2022 prešla rebrandingom a zmenila názov na Coderama.

Ich prvým veľkým klientom bola spoločnosť Hewlett Packard (teraz DXC), s ktorou spolupracujú dodnes. Medzičasom v ich portfóliu klientov pribudli aj ďalšie zvučné mená ako Crif, Uniqa, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Aviloo, Qinshift, Notino či Telekom. Spoločnosť sa špecializuje na vývoj komplexných riešení v rôznych oblastiach a technológiách. Spolupracujú s ňou analytici, developeri, testeri či iní technickí pracovníci so skúsenosťami v širokej škále programovacích technológií.

Zakladateľ firmy Matej Štafurik hovorí, že ešte v časoch, keď sám pracoval ako programátor, premýšľal o tom, že by rád rozbehol vlastný biznis.

„Vždy som chcel mať vlastnú firmu a všetkým naokolo som stále hovoril, že ak budú mať informácie o nejakých príležitostiach pre programátorov, nech mi o nich povedia. Jeden manažér v DXC ma raz oslovil a spýtal sa ma: ‚Maťo, máš nejakých ľudí? Teraz je ten čas.‘ A tak som zostavil tím troch ľudí na konkrétny projekt a začali sme pre nich robiť. Dodali sme ho celý,“ spomína Matej Štafurik.

Coderama sa postupom času rozrastala a do firmy nastúpil Daniel Beke. Predtým pracoval ako programátor vo Švédsku a po návrate na Slovensko ho do SIGP zavolali jeho bývalí spolužiaci zo Žilinskej univerzity v Žiline. Rozhodnutie ísť do SIGP sa ukázalo ako správne, dôkazom čoho je aj to, že v roku 2016 sa stal 50-percentným spolumajiteľom spoločnosti.

„Pred tým, ako som prišiel do SIGP, vystriedal som na Slovensku niekoľko IT spoločností, no nikde som nevydržal dlhšie ako rok. Až keď som prišiel do SIGP, po dvoch rokoch som si uvedomil, že som stále tu. Ten čas mi ubehol neuveriteľne rýchlo a ja som pochopil, že SIGP je iné, výnimočné. Aj keď som bol programátor, cítil som, že môj skutočný potenciál je inde – v oblasti biznisu, strategického rozhodovania, kritického myslenia a vyhodnocovania príležitostí. SIGP som vnímal ako príležitosť, a preto som Maťovi navrhol, či by sme ho neskúsili budovať spoločne,“ vysvetľuje. Občas ešte obaja spolumajitelia programujú. „Stále je to naše hobby,“ dodáva Beke.

Ako dodáva COO spoločnosti Ján Tinák, ich biznisový model je postavený na budovaní fungujúcich vývojárskych tímov, ktoré pracujú na zadaniach zákazníkov. „Okrem tímov poskytujeme, samozrejme, aj single vývojárske kapacity,“ hovorí COO. Aktuálne majú v portfóliu vyše tridsať klientov a pracujú na sedemdesiatich projektoch.

Mnoho projektov majú aj v susednom Česku, kde majú veľkú klientsku bázu, i keď najväčšia je, samozrejme, stále na Slovensku. „Ale nie sú to len slovenské firmy. Máme zákazníkov, ktorých materské spoločnosti sídlia vo Švédsku, Švajčiarsku alebo v Taliansku, väčšinou ide o české alebo slovenské pobočky týchto firiem,“ vysvetľuje Ján Tinák.


Ako doma

Predstavitelia Coderamy hovoria, že programátorov, s ktorými spolupracujú, si starostlivo vyberajú – skôr ako ich prijmú do svojho „rodinného kruhu“, všetci musia úspešne prejsť troma kolami pohovorov.

Pri nábore nových programátorov sa zameriavajú na najskúsenejších odborníkov na trhu, snažia sa však zapájať aj mladých študentov z vysokých škôl. Veria, že o kvalitných programátorov bude stále záujem.

„Naši developeri majú v Coderame kvalitné zázemie. Poskytujeme im možnosti vzdelávania aj sebarealizácie. Zakladáme si na otvorených a pozitívnych vzťahoch. Po celom Slovensku máme šesť kancelárií, technických hubov. Ak nechcú robiť vyslovene len z domu, môžu chodiť pracovať tam,“ vysvetľuje CEO Matej Facuna s tým, že kancelárie majú v Žiline, Košiciach, Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a Nitre.

Plán do budúcna je pre spolumajiteľov a vrcholový manažment spoločnosti jasne definovaný – ambíciou je rásť, a to buď organicky, alebo prostredníctvom akvizícií ďalších spoločností zameraných na IT outsourcing, projekty alebo produkty.

Nedávnym príkladom je akvizícia menšej IT outsourcingovej spoločnosti s ročným obratom na úrovni dvoch miliónoch eur, ktorú Coderama integrovala spolu s jej technickým tímom a klientskou základňou.

„Vytvorili sme systém, ktorý prináša synergické efekty. Stále sa obzeráme po ďalších možných akvizíciách. Rovnaký systém chceme replikovať aj tam,“ hovorí Daniel Beke.

Priestor na rast v tomto segmente je veľký. Na slovenskom a českom trhu sú podľa nich desiatky, možno až stovky podobných menších IT firiem. Z pohľadu klientov má Coderama najviac svojich kapacít umiestnených vo fintechových spoločnostiach, spolupracujú však aj s klientmi z iných oblastí biznisu vrátane automotive, logistiky či e-commerce.

„Naši preverení IT odborníci dokážu pokryť klientom všetky fázy projektu – od návrhu a technickej špecifikácie cez realizáciu až po správu a údržbu. Zameriavame sa na dlhodobé partnerstvá a prispôsobujeme sa dynamike trhu, aby sme splnili rastúce nároky na vývoj,“ uzatvára Matej Štafurik.


Zdroj: https://www.forbes.sk/diamantovy-novacik-coderama-z-timu-troch-ludi-je-dnes-prosperujuca-firma-so-70-projektami/

Alexandra Gálfyová

Marketing specialist

Marketingová manažérka, ktorá sa s láskou stará o sociálne sieťe, web a marketing v CODERAMA.

Čo je u nás nové?